Plantele sunt clasificate in functie de un sistem care dateaza de sute de ani. Canabis Sativa L. este numele binom al speciei de plante de canabis. Este din familia de plante cunoscute ca Canabaceae, care include alte plante precum hameiul si Hackberries.
Canabisul poate fi subdivizat in principal in doua subspecii -> Sativa si Indica.

http://i63.tinypic.com/ht9oqp.jpg

Exista variatii pentru speciile sub forma de hibrid si alte subspecii, Ruderalis, care este mai putin obisnuit. Pentru scopurile noastre, vom focusa pe diferentele dintre ramurile de Sativa si Indica.
Sativa provine dintr-o zona din jurul Ecuatorului si poate fi gasit in tari precum Columbia, Mexic, Thailanda si in cateva Natiuni Africane.
Indica provine originar de la o altitudine mai mare si poate fi gasit in mod predominant in tari cunoscute pentru cultura hash cum ar fi Maroc, Afganistan, Nepal si Turcia. Aceste plante sunt mai scurte si mai ample in comparatie cu omologii lor sativa.

Cele mai evidente diferente dintre Sativa si Indica sunt:

Marimea:
Sativa v-a creste mereu mai inalta decat surioara ei, Indica. Am vazut Sativa crescand indoor de aproximativ 180 centimetri, iar Indica tinde sa ramana sub 90 centimetri.

Efect / High:
Fiind fumator cunoscator, nimic nu se poate compara cu high-ul de Sativa. E ca si cand bei un vin mai batran decat tine.
Fumasem sative care au fost uscate mai mult de 24 de luni si high-ul nu avea bariere, iar aici ma refer la faptul ca fiecare joint facut pe parcurs te ducea mai sus si mai sus si mai sus ... si nu se oprea ....
Indica mi se pare cam universala cand vine vorba de high. Multe strainuri de Indica dau efectul de "mort pe canapea", feeling-ul de a te juca pe Playstation, nemiscat cam 2 ore.
Oricum, Indica are cel mai tare efect analgezic cand vine vorba despre marijuana medicinala.
Deobicei Sativa are un grad mai ridicat de THC comparativ cu CBD.

Gustul:
Sativa are o varietate mai mare in gusturi, incepand de la Fruity Thai sau Amnesia, care e cunoscuta dupa mirosul de litiera de pisici, adica mirosul de amoniac. Indica la randul ei poate fi si ea fruity, gen, varietatea de Kush, sau poate avea aroma de skunk gasita in hibrizii Indica.

Inflorire:
Sativele au nevoie de mai mult timp pentru a se dezvolta. Am vazut plante care s-au dezvoltat in 20 de saptamani, era Cambogiana pura cu frunze inguste cum n-am vazut niciodata.
Cu Sativa este posibila schimbarea luminilor de la 12/12 la 11/13 ca sa acceleram procesul de inflorire in ultimele saptamani. Indica necesita un timp mult mai scurt pentru a inflori. Cel mai rapid proces de inflorire la Indica pe care l-am vazut vreodata a decurs in 44 de zile, era un strain olandez, pe nume Top 44.
Oricum, in general Indica se recolteaza dupa 8 - 10 saptamani, dar cu CO2 ( dioxid de carbon ) adaugat, procesul se scurteaza cu o saptamana.

Productia:
In general Indica tinde sa aiba mai multa productie decat sora ei, Sativa. Ca deobicei, exista si aici exceptii. Tot Indica, OG Kush tinde sa fie destul de "sarac" in productie comparativ cu alte strainuri de Indica, care sunt mega-productivi.